Індексація пенсій: у кого та на скільки зросли пенсії?

24 лютого Уряд ухвалив постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», яка передбачає проведення індексації пенсійних і страхових виплат.

Згідно з постановою розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії з 1 березня не може бути меншим за 100 гривень та більшим за 1500 грн.

Перерахунки проведено Пенсійним фондом України без додаткових звернень пенсіонерів, за матеріалами пенсійних справ.

Індексація пенсій

Пенсії, призначені відповідно до законів України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (особам з числа військовослужбовців строкової служби) перераховано із застосуванням коефіцієнта збільшення середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсій, у розмірі 1,197. Тобто на 20% зросла не вся сума пенсії, а тільки зарплата, яка проставляється у формулу розрахунку. Тому загальний розмір підвищення може бути й меншим зазначеного відсотка.

До пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за зверненнями, що надійшли до 31 грудня 2022 року включно, розмір яких не підвищився з 1 березня 2023 року, встановлюється щомісячна доплата в розмірі 100 грн.

Індексація пенсій військових

Розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім осіб з числа військовослужбовців строкової служби), підвищено на коефіцієнт збільшення 1,197. Підвищенню підлягає тільки основний розмір пенсії без урахування надбавок та доплат.

Також збільшено мінімальні розміри пенсій по інвалідності особам з інвалідністю внаслідок війни з числа військовослужбовців строкової служби (передбачені абз.2 і 3 ст. 22 Закону):

особам з інвалідністю внаслідок війни:

I групи – 6014,93 грн. (+989,93 грн.);

II групи – 5518,17 грн. (+908,17 грн.);

III групи – 5262,01 грн. (+866,01 грн.).

інших осіб з інвалідністю:

I групи – 5512,19 грн. (+907,19 грн.);

II групи – 5262,01 грн. (+866,01);

III групи – 5010,64 грн. (+824,64 грн.).

Мінімальні розміри пенсій по інвалідності військовослужбовців з числа осіб сержантського та старшинського складу строкової служби встановлюються в розмірі 110% вищезазначених розмірів, з числа військовослужбовців (крім осіб з числа військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського та старшинського складу – 120%, з числа осіб офіцерського складу – 130%.

Пенсії постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи

Оновлені мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи (передбачені ч. 3 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») після індексації з 1 березня становлять:

для І групи інвалідності – 8187,48 грн. (+1347,48 грн.);

для ІІ групи інвалідності – 6549,98 грн. (+1077,98);

для ІІІ групи інвалідності – 5048, 95 грн. (+830,95 грн.);

для дітей з інвалідністю – 5048,95 грн. (+830,95 грн.).

Додаткові гарантії мінімальних пенсійних виплат

З 1 березня встановлено доплати до мінімальних розмірів виплат пенсіонерам:

• які досягли віку 65 років, не працюють, отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та мають повний страховий стаж 30/35 років для жінок/чоловіків – до 3120,00 грн.;
  • яким виповнилося 80 років,які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та мають страховий стаж 20/25 років – до 3120,00 грн.;
  • віком від 70 до 80 років,які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та мають страховий стаж 30/35 років – до 3000,00 грн.;
  • віком до 70 років (працюючим), які мають страховий стаж 30/35 років та особам з інвалідністю І групи, які отримають пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» – до 2760,00 грн.;
  • іншим категоріям пенсіонерів, які не працюють (незалежно від віку та закону, відповідно до якого призначено пенсію) – до 2520,00 грн.

Індексація страхових виплат

Щомісячні страхові виплати потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, та особам, які мають право на страхові виплати в разі смерті потерпілого, відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» перераховано із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,197.

Перерахування проведено у межах максимального розміру щомісячної страхової виплати, що становить чотири мінімальні заробітні плати – (6700 грн. х 4 = 26800 грн.).

Розмір збільшення в результаті перерахування щомісячних страхових виплат не може перевищувати 1 500 грн.

Довідково:

Працюючим пенсіонерам, які на 1 березня 2023 року набули право на проведення перерахунку пенсій, з урахуванням не менш як 24-х місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії або якщо після призначення (попереднього перерахунку) пройшло не менше 2-х років, відповідні перерахунки пенсій проводяться з 1 квітня 2023 року.

З 1 липня підвищенню на коефіцієнт 1,197 підлягають розміри пенсій, призначених відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність».